Při přípravě carpaccia doma máte dvě možnosti. Buď si koupíte špalík kvalitní hovězí svíčkové a tenké plátky si připravíte sami anebo zvolíte rychlejší a elegantnější variantu a porci na carpaccio si koupíte v supermarketu nebo u řezníka. My, protože stále bojujeme s nedostatkem času, jsme tentokrát zvolili tu druhou variantu. Plátky hovězí svíčkové nemají samy o sobě nějak výraznou chuť, proto záleží, jak je na talíři dochutíte.
Poprvé carpaccio, tedy tenké plátky konzumované zasyrova, spatřilo světlo světa v roce 1950, kdy italský hoteliér Giuseppe Cipriani byl nucen vyjít vstříc požadavkům hraběnky Amalii Nani Mocenigopové, která sice měla ráda maso, ale nemohla konzumovat maso vařené. Giuseppe to tehdy pojal jako výzvu a vytvořil tuto gurmánskou specialitu, která ukojí chuťové buňky každého masožravce. Rozložení plátků hovězího masa na talíři mu navíc připomínalo obrazy malíře Vittora Carpaccia z 15.století, proto tento pokrm pojmenoval po něm.
Ale pozor, carpaccio je pokrm, který odhalí, jak kreativní jste :-) Můžete jej dozdobit rukolou a hoblinkami parmezánu nebo kapary anebo můžete vytvořit domácí majonézu. Pokud chcete vyzkoušet opravdu mistrovské carpaccio, zajeďte si do Brna do restaurace Havana. Tady ho mají hned v několika provedení a plátky masa jsou tak tenké, že máte co dělat, abyste je seškrábli z talíře. Ale ta chuť!
My v domácím pojetí zvolili na doladění lanýžový olivový olej z farmy Marina Colonna. A troufám si tvrdit, že by i v Brně sedli na zadek. Jednoduché, rychlé a přitom božské!
A jak na to?
Plátky hovězího carpaccia rozprostřete na talíř (my jsme koupili porci v Lidlu), zakápněte lanýžovým olejem Marina Colonna Tartufo, posypte čerstvě mletým pepřem a hrubozrnnou solí. Pokud máte rádi, můžete posypat také piniovými oříšky. A na závěr zasypte hoblinkami parmezánu. Carpaccio skvěle ladí s opečenou bagetkou nebo toastem.
Tak dobrou chuť!