Když jsem byla malá, tak paštika byla u nás doma skoro svátečním jídlem. Moje maminka nekupovala polotovary a byť byla pracovně velmi vytížená, vždy dbala na to, aby jídlo, které jsme doma konzumovali, bylo čerstvě připravené. Plechovky Májky v kuchyni tedy vždy jasně naznačovaly, že se blíží dovolená :-) V tento čas se mohla porušovat všechna pravidla, dokonce i ta výživová.
Doba totalitní je pryč a s ní definitivně odzvonilo i konzervám. Alespoň tedy u nás. Na dobrou poctivou paštiku je ale chuť pořád. My ji máme rádi v mnoha úpravách. S bylinkami, brandy, portským vínem, mandlemi, brusinkami,… chutím a kreativitě v oblasti paštik se meze nekladou. A dnes vám přinášíme recept na jednu opravdu vymazlenou. A jak můj táta říká, i hosté v 5* hotelu by se jistě olizovali až za ušima.
A co budete potřebovat na domácí játrovou paštiku?
- 500 g kuřecích jater
- 3 menší šalotky
- 3 stroužky česneku
- 100 ml olivového oleje Nobleza del Sur ECO Day
- 30 g másla + 50 g másla na dokončení
- 60 ml šlehačky 31%
- 100 ml brandy
- 2 lžičky soli
- Čerstvě mletý pepř dle chuti
- 20 snítek čerstvého tymiánu + 10 snítek tymiánu na ozdobu
Cibuli i česnek očistěte a nakrájejte najemno. Játra odblaňte a nakrájejte na menší kousky. V hrnci nebo na pánvi rozehřejte olivový olej, cibuli a česnek společně dozlatova orestujte. Přidejte tymián a nechte cca 2 minuty rozvonět. Jakmile se vůně rozline po vaší kuchyni, přidejte játra a na mírném plamenu nechte zatáhnout. Nemusíte míchat moc často. Pozor ale, ať se vám játra s cibulkou a česnekem nepřichytnou. Játra v této fázi nesolíme, ztvrdly by. Přilijeme brandy (a pokud možno neucucáváme :-), chvíli společně povaříme, až se odvaří tekutina. Přidáme šlehačku a stáhneme.
Teď teprve osolíme, opepříme a přidáme máslo. Další koření není nutné. Olivový olej výrazné chuti a aroma už na začátku udělal všechnu práci za něj. Játra necháme chvíli zchládnout, ještě vlažné je přemístíme do mixéru a vše společně dohladka umixujeme. Pokud jste použili tymián s tvrdými větvičkami, oberte z větviček jen lístky, pokud se už samy neoddělily. Jestliže jste měli mladý tymián, můžete vše rozmixovat společně. Do finální játrové hmoty můžete ještě přidat pár lístků čerstvého tymiánu. Játrovou paštiku rozdělte do mističek, povrch zalejte rozpuštěným máslem a ozdobte opět čerstvým tymiánem. Pokud to vydržíte, nechte v lednici odpočinout do dalšího dne. Vychutnejte si ji s dobrým kváskovým chlebem a můžete vyzkoušet i s cibulovým chutney.
Dagmar Kublová
Sommelier olivových olejů