Celer je od pohledu dost neatraktivní kořenová zelenina. Avšak z hlediska chuti, a hlavně zdravotních benefitů, je to učiněný poklad. Celer dříve rostl dost hojně na březích Středozemního moře a už staří Řekové jej používali jako lék. Je chutný, aromatický a v kuchyni jej využijete až do poslední mrtě. Ač na to nevypadá, je doslova nabitý vitamíny a stopovými prvky. Listy jsou bohaté na vitamín A a kořen je zásobárnou vitamínu C, B1, B2, B6, a dále draslíku, hořčíku, vápníku železa, fosforu, sodíku a kyseliny listové. Je zásadotvorný, takže nepřekyseluje trávení. Je důležitým zdrojem antioxidantů a má výrazné protizánětlivé účinky. Prospívá cévám, snižuje hladinu cholesterolu i krevní tlak, podporuje správnou funkci žlučníku i jater. Snižuje riziko rakoviny žaludku a tračníku, uleví od zácpy, zlepšuje funkci ledvin a podporuje detoxidaci. Umí také zklidnit nervový systém a regulovat hormonální systém.
Je to učiněný poklad, nemyslíte? Pokud vás z nějakého důvodu odrazuje tak, jako řadu let mě, zkuste to přehodnotit. Věřím, že mu brzy přijdete na chuť stejně jako já.
Velkou výhodou celeru je, narozdíl od ostatních druhů zeleniny, že velice dobře snáší vysoké teploty, a proto se vařením, pečením nebo smažením tolik neničí vitální látky v celeru obsažené.
U nás doma je velmi oblíbená celerová polévka ve formě jemného krému doplněného opraženou cizrnou a pancettou. Příprava celerového krému podle tohoto receptu není složitá.
Ingredience na 4 porce celerovou krémovou polévku:
- 1 středně velká šalotka
- 150 g pórku
- 100 ml olivového oleje výraznější chuti – Chiavalon Istra, Chiavalon Ex Albis
- 1 větší bulva celeru
- 500 ml zeleninového nebo kuřecího vývaru (případně vody)
- 2 polévkové lžíce lahůdkového droždí se sladem
- 1 lžička soli
- Mletý pepř na dochucení
- 60 - 100 ml kokosového mléka nebo 30% smetany dle konzistence krému
Na ozdobení talíře celerové polévky:
- 4-5 plátků kvalitní pancetty
- 4 polévkové lžíce sterilované nebo uvařené cizrny
- 2 lžičky sladké papriky
- 4 polévkové lžíce olivového oleje – Chivalon Istra, Casas de Hualdo Cornicabra
- 1 krajíc kváskového chleba nakrájeného na kostičky
V hrnci zahřejte olivový olej. Ideálně zvolte olej výraznější chuti s jemně hořkými tóny. Hořkost oleje pozvedne chuť celeru a přitom lehce „srazí“ jeho sladkost. Na olej přidejte jemně nakrájenou šalotku i pórek a lehce zarestujte. Okrojte celerovou bulvu a nakrájejte ji na kostičky, které přisypete do hrnce k šalotce a pórku. Vše společně promíchejte a zarestujte. Přidejte vývar nebo vodu. Čím silnější vývar, tím lepší výsledná chuť polévky. Přidejte sůl, pepř a lahůdkové droždí. Vše společně povařte doměkka. Jakmile bude celer měkký, vše rozmixujte. Podle výsledné konzistence můžete ještě přidat vývar nebo vodu. Každý preferuje jinou hustotu polévky, tak tu máte alespoň prostor pro kreativitu. Na závěr můžete polévku zjemnit smetanou nebo kokosovým mlékem a vše spolu prohřát (nevařit). Dochuťte solí a pepřem dle chuti.
Podle toho, jestli jste nebo nejste masožravec, můžete polévku ozdobit na kostičky nakrájenou pancettou, kterou zarestujete na suché pánvi. Slanina tohoto typu většinou uvolní nějaký tuk, takže nemusíte mít strach, že se vám přismahne. Nezapomeňte ale míchat. Slaninu přendejte z pánve na papírovou utěrku, aby nasákla přebytečný tuk. Pánev vytřete papírovou utěrkou, aby se zbylý tuk nepřepaloval. Přidejte 2 lžíce olivového oleje a nasypte kostičky kváskového chleba. Zarestujte dozlatova. Kostičky nechte zase odpočinout na utěrce. Do pánve přidejte další 2 lžíce oliváče a vsypte cizrnu. Nechte lehce restovat. Po chvíli přidejte sladkou mletou papriku. Stále míchejte. Paprika má často tendenci se připalovat. Jakmile se tak stane, cizrna vám zhořkne, tak ať nemusíte začínat znovu…
A máte hotovo! Chuť a zdravotní přínos pokrmu nabušeného antioxidanty a vitamíny můžete ještě umocnit tím, že na talíři zakápnete olivovým olejem.
Pokud vám celerový krém zachutnal, tak můžete vyzkoušet i recept na hráškový krém nebo oblíbenou dýňovou polévku.
Dobrou chuť!