Na většině „našich“ farem se již tento týden rozběhla sklizeň oliv nové sezóny. Zatím to bohužel vypadá, že výnos ze sklizně bude nepříznivě ovlivněn letošním počasím. Chorvatská farma Chiavalon zahájila sklizeň v pondělí. Přes původní ambice navýšit objem oproti minulému roku o cca 30% to dle posledních informací vypadá spíše na úrodu o 20 až 30% nižší. Úrodu nepříznivě ovlivnily extrémní výkyvy počasí na jaře. Překvapivé sněžení o Velikonocích a následný rychlý nástup vysokých teplot způsobilo zničení květů u části olivovníků. Včera jsme se přesunuli na Istrii a tak v průběhu několika dní vám poskytneme bližší informace ze zákulisí sklizně.
Marina Colonna na jihu Itálie začala sklizeň stolních oliv již v druhé polovině září. V těchto dnech již probíhá sklizeň oliv i na olej, bohužel ale region Molise zasáhly silné deště. V dešti se sice dají olivy sklidit, ale nedají se zpracovat, protože by to mělo fatální dopady na výslednou kvalitu olivového oleje. Navíc celé léto trápilo Marinu sucho a díky prázdným zásobníkům vody nemohla poprvé za 20 let zavlažovat. I tady jsou tedy vyhlídky na výrazně menší úrodu.
Nobleza del Sur zahájila sklizeň v úterý, ale zatím nemáme bližší informace. Nechceme teď vyrušovat majitelku farmy Lolu Sagru, protože od rána do noci objíždí olivové háje, organizuje sklizeň, kontroluje kvalitu a vaří jídlo pro stovku sběračů.
Casas de Hualdo díky vyšší nadmořské výšce v centrální části Pyrenejského poloostrova zahajuje sklizeň někdy mezi 18. až 20. říjnem a první odrůdou bude Arbequina. I farmu Casas de Hualdo zaskočila sněhová nadílka v lednu, viz článek "Koulovačka v olivovém háji". Při naší cestě v létě jsme viděli v okolí i na samotné farmě část olivovníků spálených mrazem. Casas de Hualdo má velké olivové háje a tak na jejich celkovou kapacitu produkce prémiové kvality to nebude mít pravděpodobně významnější vliv.