Homér jej označoval za tekuté zlato a nutno podotknout, že se jistě nepletl, ačkoliv neměl k dispozici dnešní vědecké studie. Olivový olej je vynikajícím doplňkem pro středoevropskou kuchyni, která je díky němu o poznání zdravější. Jak spolu souvisí extra panenský olivový olej a zdraví? V čem všem nám vlastně může pomoci? Výčet pozitiv pro vaše zdraví je poměrně široký. Pravidelné užívání olivového oleje je dobrou prevencí proti civilizačním onemocněním, jde o surovinu, která se dá použít i zevně – nabízí se například masáž pokožky nebo vlasový zábal.
Zdravá výživa se bez olivového oleje neobejde
V kuchyni má extra panenský olivový olej použití nejen jako delikatesa, ale i doplněk pro těstoviny, zeleninový salát a řadu dalších pokrmů. Syrové olivy se bohužel jíst v podstatě nedají, ale poté, co se zpracují, potěší řadu labužníků. Olivový olej je nezbytný pro všechny, kteří mají rádi zdravý životní styl. Hodí pro teplou i studenou kuchyni. Je ideální pro vaření, pečení i smažení, byť právě při něm se musí postupovat opatrně. Vysoká teplota by totiž mohla zničit některé cenné látky. Ryby, houby, nakládaný sýr, …vše v kombinaci s dobrým olejem z oliv na talíři opravdu vynikne. Mimochodem, extra panenský olivový olej má tzv. kouřový bod (tedy teplota, při které se přepaluje) až 210 stupňů Celsia. Slunečnicový olej nebo máslo snesou výrazně nižší teploty, přibližně 170, resp. 110 stupňů Celsia. Kvalitní olivový olej je jedním se základních kamenů středomořské diety, která má pozitivní vliv na délku života.
Extra panenský olivový olej je výborným zdrojem živin, obsahuje řadu antioxidantů, vitamíny E a K, stejně jako nenasycené mastné kyseliny. Pokud jde o původní přírodní zdroje, je dokonce na úplné špici v obsahu těchto tělu prospěšných látek. Například kyselina olejová mírní zánět a může působit i proti vzniku a rozvoji rakovinného bujení. Pokud se olivový olej připravuje z raných sklizní, má nejvyšší možný obsah antioxidantů. Účinky olivového oleje se také násobí v kombinaci s bylinkami, jako je levandule nebo rozmarýn. Také výluh se stroužkem česneku umí být velmi efektivní.
Polyfenoly jsou tajemstvím prospěšnosti olivového oleje
Olivové oleje jsou zdraví prospěšné především díky polyfenolům. Tyto antioxidanty mají pozitivní vliv již po krátkodobějším používání. Navíc u polyfenolů obsažených v olivovém oleji máte jistotu, že konzumujete přírodní produkt bez nežádoucích chemických příměsí a tedy jíte zdravě. Ovšem ne každý extra panenský olivový olej obsahuje vyšší podíl polyfenolů. Více o polyfenolech se dozvíte v našich článcích "Co jsou polyfenoly a proč se o ně zajímat?" a "Tipy, jak vybrat olivový olej s vysokým podílem polyfenolů".
Na množství polyfenolů má především vliv odrůda olivovníku. Typickou odrůdou s vysokým podílem polyfenolů je Picual. Dalším faktorem mající vliv na množství polyfenolů v olivovém oleji je dřívější sklizeň. Olivy na výrobu prémiových olivových olejů se sklízí jako první, takže tyto oleje mají kromě excelentní chuti i nejvíce polyfenolů. Třetím důležitým aspektem je, jak rychle jsou po sklizni olivy vylisovány, jaká je použita technologie a v jakých podmínkách a jak dlouho je olivový olej skladován.
A jak poznáte polyfenoly v olivovém oleji? Polyfenoly dávají olivovému oleji určitou hořkost a především štiplavost. Tyto senzorické vlastnosti ucítíte především na kořeni jazyka. Jinak hořkost a štiplavost je typickým znakem kvalitního prémiového oleje. Nalijte si do skleničky trochu olivového oleje a napijte se. Olej chvíli poválejte v přední části úst na jazyku, provzdušněte jej a po chvíli jej nechte sklouznout do krku. Právě na kořeni jazyka ucítíte štiplavost. Tak chutná špičkový olivový olej. Co vaše oleje ze supermarketu, mají takovou chuť? Nebo je to jen mastná hmota, která vůní vzdáleně připomíná olivový olej?
Kvalitní olivový olej = zdravé stravování
Rychlou první pomoc nabízí olivový olej proti zácpě, ale také usnadnění trávení látek, které se v zažívacím traktu obtížněji vstřebávají. Zánětlivé onemocnění střev, cukrovka, ale třeba také proces kornatění tepen. Všechny tyto zdravotní obtíže budou mít při pravidelném zařazování olivového oleje do jídelníčku značnou šanci na zlepšení. Olivový olej drží na uzdě hladinu cholesterolu a krevního cukru, čímž je prospěšný nejen diabetikům, ale také osobám trpícím onemocněním srdce. Pravidelně servírovaný olej z oliv je také prevencí mozkové mrtvice. Už jen kvůli relativně vysokému obsahu tzv. mono-nenasycených tuků. Středomořská strava, obsahující mj. i tento olej, sama o sobě snižuje riziko vzniku a rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, to je vědecky prokázaný fakt už po desítky let.
Zdravý životní styl a středomořská dieta v kombinaci s olivovým olejem sníží kyselost žaludku a zabrání vzniku žaludečních vředů. Aby toho nebylo málo, pomůže i játrům, které povzbudí k aktivnější činnosti (v kombinaci s citronovou šťávou je pro tento detoxikační orgán vynikající vzpruhou). Ráno si dejte lžíci olivového oleje s citrónem a nastartujte tak svůj metabolismus. Občas se dočtete, že je dobré užívat olivový olej před spaním. Není to dobrý nápad a zbytečně budete večer zatěžovat svůj organismus. Olivový olej obsahuje vitamíny a je znám jeho pozitivní vliv na posílení imunity. Kvalitní olivový olej je proto velmi vhodný doplněk pro zdravé stravování.
Lepší paměť a efektivnější hubnutí jako bonus
Jak už jste poznali z předchozích řádků, zdravá výživa se bez olivového oleje v podstatě neobejde. Není to ovšem jen zdraví vnitřních orgánů, na které má pozitivní vliv olivový olej. Působí kladně i na mozek, neboť zlepšuje při pravidelném užívání paměť a tím také snižuje riziko rozvoje např. Alzheimerovy choroby. Pokud se obáváte, že naberete kila navíc, není v tomto případě jakákoliv obava na místě. Olivy sice obsahují značnou porci mastných kyselin, ale jde o nenasycené tuky, které jsou vhodnou náhradou másla. Má i nižší energetickou hodnotu při zachování porcí. I proto je tento olej doporučován při různých dietách, včetně těch redukčních. Skvěle totiž zasytí (aneb zvedne hladinu serotoninu a vykouzlí tak pocit sytosti).
A co zevní využití? I tady se jistě nabízí pár zajímavých tipů. Pro často barvené nebo poškozené vlasy je vydatnou vzpruhou, stačí občasný zábal a hříva bude bujnější a lesklejší, kromě toho poroste ještě o něco rychleji, což potěší zejména něžné pohlaví. Zábal na ruce znamená jemnější pleť a rozhodně i lepší stav nehtů. I z toho důvodu řada kosmetických přípravků obsahuje právě příměs olivového oleje. Ovšem na stranu druhou – z této suroviny nedostanete nikdy tolik dobrého, jako kdybyste ji užívali vnitřně, tedy přímou konzumací. Není jej proto na pleťové masky tak trochu škoda?
O tom, že olivový olej opravdu léčí, věděli už autoři Starého zákona, antičtí Řekové a Římané a řada dalších národů, nejen těch středomořských. Aroma a chuť olivového oleje teď pozvolna objevujeme i my – přidáte se? V naší nabídce najdete ty nejlepší olivové oleje světa. Užijte si opravdovou chuť olivového oleje s námi.
Tématem zdraví se zabývají i další naše články:
- Půl polévkové lžíce olivového oleje denně může podpořit zdraví vašeho srdce
- Extra panenský olivový olej jako balzám pro váš mozek
- Tipy, jak vybrat olivový olej s vysokým podílem polyfenolů
- Jaro, JÁTRA a olivový olej
- Co jsou polyfenoly a proč se o ně zajímat?
- Olivový olej a středomořská dieta
- Středomořská dieta a 10 kroků, jak začít