Grubić

Webová stránka značky: Grubić

Rodinná olivová farma Grubić

Rodinnou farmu a mlýn Grubić najdete na chorvatské Istrii na okraji městečka Bale. Produkce je poměrně malá, rodina hospodaří na 8 hekarech a má 1.700 olivovníků. Pokud jste někdy jeli mimo dálnici ze severu Istrie do Puly, tak jste pravděpodobně mlýn zahlédli. Samotný mlýn pochází z roku 1927 a byla to první moderní lisovna olivového oleje v Bale. Mlýn byl v provozu až do roku 1965, kdy byl prohlášen za zastaralý a uzavřen. Budova postupně chátrala, až byl začátkem devadesátých let 20. století zakoupena rodinou Grubić. Mlýn byl obnoven a rodina Grubić spojila minulost a budoucnost istrijského pěstování oliv. Dnes je starý mlýn přeměněn na unikátní muzeum, které od moderního zařízení na zpracování olivového oleje oddělují jen prosklené dveře.

Vedle starého mlýna „Stari Torač“ nebo „Vecio Torcio“, jak mu místní říkají, roste Stará Buža, královna všech istrijských olivovníků. Hrdá a majestátní, ztělesňuje Athéninu „svatou olivu“ z dob, kdy po zemi chodili bohové. Jak se říká "Všechno pomine, ale olivovníky zůstanou."

Olivový mlýn Grubić v BaleOlivový mlýn Grubić v Bale

Výroba olivového oleje Grubić

Olivy z říjnové sklizně jsou tak jemné, že výrobci olivového oleje musí mít něco víc než jen znalosti a zkušenosti, svým způsobem jsou to moderní alchymisté, kteří získávají elixír života z daru přírody. Ve své nejlepší kvalitě může olivový olej tvořit 99 % oleje, ale zbývající 1 % je čistá magie.

Pro zachování tohoto kouzla byla italská technologie Pieralisi vybavena určitými inovacemi založenými na dlouhé zkušenosti rodiny v práci s olivami. Mezi ně třeba patří možnost, v případě potřeby, vypnout automatiku a ručně provést všechny kroky ve výrobním procesu – protože Grubićovi ví, že rozdíl dělají detaily.

Když jsou olivy přivezeny do mlýna ke zpracování, jsou stále „živé“.  Zpracovávají se jen několik hodin po utržení ze stromu. Kladivovým mlýnem se drtí na pastu a za průběžného chlazení se mísí. Poté se extrahuje olivový olej a centrifugací se zbaví vody. Cenná tekutina je přečerpána přímo do nerezových nádrží. Celý proces probíhá pomalu, při kontrolované teplotě do 24 °C. Vylisovaný extra panenský olivový olej se následně skladuje a udržuje při optimální teplotě 16 - 18 °C.

Olivový mlýn Grubić v BaleOlivový mlýn Grubić v Bale

Kontinuální špičková kvalita olivových olejů Grubić

V průběhu let získaly olivové oleje z farmy Grubić četná ocenění jak v Chorvatsku, tak i v zahraničí. V roce 2018 Grubić získal Gourmet Or, zlatou medaili za olivový olej Buža v kategorii Fruité Vert Léger, která byla oceněna na 16. mezinárodní soutěži „Les Huiles du Monde“ (Oils of the World) pořádané AVPA Paris. Od roku 2014 edice Michelin „Le Guide Vert Croatie“ pro francouzský trh řadí extra panenské olivové oleje Grubić mezi nejlepší na světě.

Dokonalost těchto prémiových olivových olejů byla uznána již v roce 2007 "L'extravergine", italským průvodcem pro extra panenské oleje (později "Flos Olei"). Od té doby se olivové oleje Grubić pravidelně umisťují mezi nejlepšími olivovými oleji světa. Ve stejném roce 2007 byly extra panenské olivové oleje Grubić doporučeny také gastroprůvodcem „Slow Food“.

Dagmar Kublová
Sommelier olivových olejů

Dagmar Kublová - OLIVUM.cz

Žádné produkty značky Grubić nebyly nalezeny...